Blog

Legendy legendám 2024

Legendy legendám 2024

Benefiční koncert Legendy legendám 2024 byla velká paráda.

Smekáme před kapelami Progres 2 a Doga, kteří přijeli oslavit 79. výročí osvobození naší vlasti a podpořili stavbu kaple sv. Jana Pavla II. v Loučce ve vyprodaném sále.
A snad v příštím roce již budeme moci slavit mši svatou v nové kapli za rockery, kteří jsou na věčnosti...

Art-rocková legenda Progres 2, ve své nejlepší sestavě a speciálně pro tento benefiční koncert, připravili speciální set písní v akustické verzi. Pouze pro tento jediný koncert! Velké díky!
A Doga předvedla doslova unplugged rock-n rollový uragán.

číst více

Dostali jsme krásný email, o který se chceme s Vámi podělit

Dostali jsme krásný email, o který se chceme s Vámi podělit

Děkuji za sebe i za Jirku Jemelku za krásné odpoledne strávené v Loučce v pátek 25.8.2023.
Bylo to pro nás velice zajímavé i poučné.

Vaše muzeum je opravdu skvělé, vystavené exponáty jsou zcela unikátní.

Za tím vším stojí jistě veliké úsilí, mnoho vynaložených prostředků a spousta času, který jste do toho vložil. Je krásné, jak vás vaše paní ve věci podporuje.
Netušil jsem, že ve valašské vesnici Loučka uvidím moderní muzeum na takové vysoké odborné úrovni s tolika exponáty z domova i ze zahraničí.

číst více

Otec Andrij Zelinskij, vojenský kaplan Ukrajinské armády

Otec Andrij Zelinskij, vojenský kaplan Ukrajinské armády

Příliš mnoho falešných mýtů o válce
Otec Zelinskij ukazuje na mobilním telefonu - "Mrtvý". "Mrtvý". "Padl 4. března v bitvě: pokřtil jsem ho v Lurdech. Jeho bratr byl před dvěma lety zabit v Donbasu. Jde o jakousi antologii 21. století Spoon River, vše digitální, mobilní telefon otce Andrije Zelinského. Na obrazovce, kterou ukazuje v ulicích Kyjeva, jsou fotografie přátel z řad vojáků, které doprovázel: na akademiích, v kasárnách, na frontě- kde je také doma. Ale také na hřbitově. "Pohřbil jsem jich mnoho, příliš mnoho. Byly to čisté duše, které zaplatily životem za obranu naší svobody a vlasti," říká řeckokatolický kněz.

číst více

Příběh, jehož podrobnosti nebyly dohledány

Příběh, jehož podrobnosti nebyly dohledány

Kaplan námořnictva sledoval za 2. světové války v Pacifiku start letounu z letadlové lodi. Ačkoli byl o víc než deset let starší než pilot, během té nedlouhé doby společné služby se z nich stali dobří přátelé. „Byl to jediný mládenec, se kterým jsem trávil společné volno, když nepočítám své přátele z řad kněží,“ řekl kaplan později. Pilotova oddanost víře kněze udivovala, a i onoho rána přišel pilot na mši a přijal svátost oltářní.

Kněz pozoroval, jak napohled křehké letadlo odstartovalo na „rutinní misi,“ jak se tomu u námořnictva říkalo. Náhle se ozvalo zakašlání vynechávajícího motoru, z něhož vyrazil oblak dýmu. Stroj se vzápětí zřítil do moře. Kněz se bezmocně díval, jak se letadlo houpe na vlnách pět set metrů od lodi. Postupně se zalilo vodou a pomalu se potopilo. Kaplan si zapsal:

číst více