Novinky

Společná modlitba růžence u příležitosti Dne válečných veteránů

Společná modlitba růžence u příležitosti Dne válečných veteránů

10. 11. 2021

Děkujeme všem za společnou modlitbu růžence u příležitosti Dne válečných veteránů. Přikládáme několik fotografií z přípravy přenosu a samotné modlitby z muzea.

Speciální poděkování posíláme paní herečce Ivě Janžurové. Ještě jednou jí děkujeme za společenství modlitby. 

Připravujeme další stream růžence 7. prosince 2021, v den útoku na Pearl Harbor. Pokud budete moci, přijeďte za námi také do muzea ke společné modlitbě... ...číst více

Herbert Miller, spoluvězeň otce Emila Josefa Kapauna

Herbert Miller, spoluvězeň otce Emila Josefa Kapauna

6. 11. 2021

Voják Herbert A. Miller měl být v roce 1950 zastřelen severokorejským vojákem. Byl zraněn na noze a sotva chodil, natož aby se plahočil téměř dalších 100 mil do zajateckého tábora. Ale když nad ním stál severokorejský voják s pistolí namířenou na jeho hlavu, vojenský kaplan "odstrčil toho chlapa stranou... zvedl mě a nesl mě", řekl Herbert Miller.

Tímto kaplanem byl otec Emil Josef Kapaun, katolický kněz, který zůstal se zraněnými poté, co byli příslušníci jeho 1. jízdní divize armády nuceni ustoupit z bitvy u Unsanu v listopadu 1950. "Dal si mne na záda," vzpomínal Miller. "Bez něj bych tu nikdy nebyl."

Miller a jeho spolubojovníci strávili v korejském zajetí tři roky. Mnoho vojáků tam zahynulo, včetně Kapauna. Někteří však přežili až do osvobození v roce 1953. ...číst více