Blahořečení celé rodiny včetně nenarozeného dítěte

26. 12. 2022

Římskokatolická církev poprvé blahořečí jednu celou rodinu, a to včetně nenarozeného dítěte. Jedná se o polskou rodinu Ulmových, jejíž členové byli zavražděni během nacistické okupace za to, že ukrývali ve svém domě Židy. Rozhodnutí už podepsal papež František.

Po Hitlerově rozhodnutí provést nelidské "konečné řešení" Ulmovi, vědomi si rizika a navzdory své finanční tísni, ale pohnuti přikázáním lásky a příkladem milosrdného Samaritána, půldruhého roku ukrývali židovskou rodinu, dokud 24. března 1944 do domu nevtrhli četníci a nevyvraždili ukrývané Židy i celou rodinu jejich hostitelů.

Blahořečení se dočkají Józef Ulma a jeho manželka Wiktoria, jejich šest dětí od dvou do osmi let a jedno nenarozené dítě. „Církev je plná teologických argumentů, které nám pomohly dokázat…, že i to nenarozené dítě, které nemělo jméno a nedostalo křest, může být označeno za mučedníka za víru v Krista,“ uvedl polský kněz Witold Burda, který snahy o blahořečení koordinoval. Jejich hrob je cílem návštěvy tisíců poutníků ročně, řekl vatikánským médiím P. Burda.

13. září 1995 Institut Nad Vashem v Jeruzalémě posmrtně vyznamenal Józefa a Wiktorii Ulmovi titulem Spravedlivým mezi národy.

V roce 2016 bylo v Markowě otevřeno muzeum nesoucí jméno Ulma. Je věnována všem Polákům, kteří zachraňovali Židy během holocaustu. Od roku 2018 je výročí této tragické události v Markowé – 24. března – z rozhodnutí polského prezidenta označeno jako "Den památky Poláků, kteří zachraňovali Židy".