V Senátu Parlamentu ČR byl připomenut protinacistický odboj duchovních u příležitosti 80. výročí konce 2. světové války. Spolupořadatelem je také naše muzeum.
U příležitosti 80. výročí ukončení 2. světové války inicioval Mons. Josef Nuzík, olomoucký arcibiskup významnou historickou konferenci, kterou uspořádala na půdě horní parlamentní komory její místopředsedkyně Jitka Seitlová konferenci s názvem „Odboj ve 2. světové válce a katolická církev“v úterý 25. března 2025.
Nosným tématem byly odborné přednášky předních historiků o katolických duchovních v odboji. Součástí byl také příběh Antonína Vysloužila, faráře z Vizovic, který působil v odboji a s velkou pravděpodobností se stal první obětí nastupujícího komunistického režimu.
Místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová ke konferenci uvedla: „Dnešní konferencí si připomínáme osobnosti, pro které bylo jejich zakotvení v katolické víře motivem, aby odmítly nenávistnou ideologii. Řadu z nich tento jasný postoj přivedl do odboje a k přímé konfrontaci s nacistickým režimem, který byl na násilí a pohrdání druhými přímo založen. Mnozí nepřežili peklo koncentračních táborů. Poválečný vývoj u nás a nástup dalšího totalitního režimu, tentokráte komunistického, neumožnil objektivní mapování zapojení křesťanů do protinacistického odboje. Řada aktivních hrdinných odpůrců nacismu se záhy stala i terčem persekucí ze strany komunistů.“
Olomoucký arcibiskup Josef Nuzík komentoval: „Vážím si skutečnosti, že můžeme svobodně vzpomenout na půdě Senátu Parlamentu ČR na oběti z řad katolických kněží naší země z 2. světové války, kteří se obětovali za svou vlast. Nejedná se jen o kněze, kteří nesli celou tíži okupace se svými farníky v každodenním životě, ale také kněze popravené, internované ve věznicích a internačních táborech, vězně koncentračních táborů, internované v domácím vězení, vyslýchané, vydírané, totálně nasazené v ČSR i zahraničí, povinně odvedené do Wehrmachtu a padlé ve válce.“ Dodal: „Ale také vzpomínáme na ty, kterým bylo za války znemožněno studium a duchovní formace, zemřeli v důsledku psychického či fyzického nátlaku ze strany německých úřadů, zesnulí na následky válečných zranění a nemocí, donucených k vystěhování z původního působiště, ale i ty, kteří měli být zatčeni Němci, ale ještě před zatčením zesnuli.“
Úvodní slovo na konferenci pronesli místopředsedkyně Seitlová, Mons. Josef Nuzík, senátor za hnutí ANO 2011 Ondřej Štěrba a náčelník Generálního štábu Armády ČR Karel Řehka. Konference byla rozdělena do dvou bloků: odborné části, kde vystoupil mj. zástupce Historického ústavu Akademie věd ČR Jaroslav Šebek ( Úloha katolické církve v době nacistické okupace českých zem, ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík (Generální vikář čs. branné moci Msgre. Methoděj Kubáň a Obrana národa), Jiří Plachý z Vojenského historického ústavu Praha s příspěvkem, (Duch a síla – Hugo Vaníček a další duchovní v řadách naší zahraniční armády za 2. světové války) a závěrem bloku byl příspěvek, který aktualizoval historické události do současnosti. V první části bratr Martin Richard Macek, provinční delegát Milosrdných bratří pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko seznámil se situací v době 2. světové války širším kontextu regionu Vizovic a jejich zdejší nemocnici a vztah bratří s P. Antonínem Vysloužilem, místním farářem. Ve druhé části expert na trestní právo, pan dr. Jakub Šefrna, z AK Chrenek-Toman-Kotrba, kteří se - pro bono - před rokem začali věnovat této kauze vysvětlí hlavní a připravované kroky v této kauze v trestně-právní rovině.
Po přestávce byla se konala panelová diskuse, kterou zahájil předseda Senátu Parlamentu České republiky pan Miloš Vystrčil. Panelové diskuze s hosty a přednášejícími se zúčastnil předseda poslaneckého klubu ODS, Marek Benda, předsedkyně Mandátového a imunitního výboru PSP ČR za hnutí ANO 2011 Helena Válková, poslanec KDU-ČSL Jiří Horák a plk.gšt. ICLic. Mgr. et Mgr. Jaroslav Kníchal, hlavní vojenský kaplan Armády ČR. V závěru pozdravil celou konferenci také Mons. Jan Graubner, pražský arcibiskup.
Konference skvěle moderovala Barbora Černošková a daná témata se setkala s velkým zájmem veřejnosti a vzácných hostů - Excelenci Bettiny Kirnabuer, velvyslankyni Rakouska, Excelenci Mons. Judu Thaddeuse Okolo, apoštolského nunciia, kardinála Dominika Duky, docenta doktora Víta Huška, děkana Cyrilometodějské teologické fakulty v Olomouci a dalších členů Parlamentu ČR.
Součástí konference byla také vernisáž výstavy portrétů duchovních, kteří zahynuli v koncentračních táborech a obdrželi státní vyznamenání Československý válečný kříž 1939 in memoriam.
Zdroj: www.senat.cz