Vernisáž výstavy "Letecké bitvy nad územím Československa v roce 1944" v Loučce

V den 80. výročí Letecké bitvy nad Bílými Karpaty - 29. srpna - se v prostorech Vojenského muzea Loučka Pearl Harbor konala vernisáž výstavy "Letecké bitvy nad územím Československa", která mapuje dvě hlavní události - Letecká bitva nad Bílými Karpaty (29. srpna 1944) a Letecká bitva nad Hanou (17. prosince 1944). Vernisáž se konala u příležitosti  programu vzpomínkových akcí 80. výročí „Letecká Bitva nad Bílými Karpaty“. 

Organizátorům výstavy se podařilo získat a představit (poprvé v České republice)  vyznamenání a předměty  dvou amerických letců, kteří se bitev zúčastnili - S/SGT George Ralph Lee a F/O Robert Elmer Mickadeit. Další panely výstavy dokumentují méně známé skutečnosti jedné z nejvýznamnějších leteckých bitev na našem území.

Z USA se vernisáže zúčastnilo téměř 40 rodinných příslušníků padlých letců z USA a další hosté. Pietní akt zahájil mužský sbor ze Zlína. Všechny přivítal Josef Kořenek, předseda Spolku Vojenské muzeum Loučka-Pearl Harbor a starosta obce Loučka Pavel Maček.

Za Poslaneckou sněmovnu Parlamentu ČR promluvil poslanec Martin Major, předseda Meziparlamentní skupiny ČR-USA.

P. Jan Mach, kněz místní farnosti (a dříve vojenský kaplan) požehnal výstavě. Také představil svůj malý kříž na svém růženci, (který měli vojáci americké armády ve 2. světové válce) a který pochází z leteckého bombardéru, který při této bitvě havaroval u obce Kašava, kde dříve působil. 

Zástupci spojených států položili věnec "Od amerického lidu". Účastníci zapálili svíci za všechny letce spojenců k ikoně Josefa Emila Kapauna, amerického vojenského kaplana a potomka Čechoslováků, který zahynul v Koreji. (Replika kříže otce Kapauna je zhotovena podle původního kříže, který zhotovil v korejském zajetí americký letec Gerald Fink).

Po skončení následovala prohlídka muzea a stavby kaple sv. Jana Pavla II., která vzniká podle návrhu předního českého architekta Josefa Pleskota, jako poděkování za záchranu obce Loučka před likvidací na konci 2. světové války a přátelské setkání v místním Obecním domě.

Výstava měla velký ohlas a organizátoři plánují její další představení v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR a na dalších místech v naší zemi. 

Výstava vznikla ve spolupráci Technické muzeum Brno, Vojenského muzeum Loučka-Pearl Harbor, Luboš Hobza a Dr. Radek Slabý a řada. dalších.

P. S. V prostoru Vizovic bylo americkými Mustangy těžce poškozeno německé letadlo, které se zřítilo v blízkosti Loučky u Chladné studně. V prostorech školy v Loučce byly umístěny německé jednotky s protiletadlovými kanony Flak, kteří se snažili sestřelit americká letadla.