10. září 2023 bude v Polsku blahořečena Rodina Ulmová

7. 9. 2023

Celá polská rodina, Józef a Wittoria Ulmových a jejich sedm dětí, kteří byli zabití v noci z 23. na 24. března 1944 nacistickými vojáky, protože byli shledáni vinnými z ukrývání Židů na jejich zemědělské farmě, bude blahořečena tuto neděli 10. září ve městě Markow, (město Markow má 7000 obyvatel a je 60 kilometrů od hranic s Ukrajinou).

Slavnosti  bude předsedat kardinál prefekt Marcello Semeraro, který zastupuje papeže Františka.

Úřad pro svatořečení ve Vatikánu uveřejnil prohlášení, ve kterém je zdůrazněno, že paní Wittoria byla v době masakru ve stavu pokročilého těhotenství sedmého dítěte, narozeného právě v okamžiku mučednické smrti. Nejedná se tedy o blahořečení plodu, ale nenarozeného dítěte. Ve vatikánském textu je  napsáno, že tento syn bude také blahořečen, protože přijal křest krve v mučednické smrti svých rodičů.

V sídle našeho muzea v Loučce se začíná stavět kaple sv. Jana Pavla II., jako poděkování Pánu Bohu za záchranu obce před likvidací v době 2. světové válce (www.kaplevloucce.cz). Součástí kaple je také největší zvonkohra ve Střední Evropě. 

A jeden ze zvonů je věnován také blahořečené rodině Ulmových. Bude se jednat o vůbec první zvon, který je věnován těmto polským hrdinům v naší zemi.