3. únor 1943 - příběh čtyř kaplanů

3. 2. 2022

Dne 3. února 1943 plula vojenská transportní loď USAT Dorchester přes Atlantik z Newfoundlandu na americkou základnu v Grónsku. Přestavěný luxusní parník Dorchester byl přeplněný k prasknutí a vezl 902 vojáků, obchodních námořníků a civilních zaměstnanců. 
Byl pouhých 150 mil od svého cíle, když jej krátce po půlnoci zasáhlo torpédo z německé U-223 a zasáhlo loď hluboko pod čárou ponoru.

První zásah zabil desítky mužů a mnoho dalších vážně zranil. V nastalém zmatku se mezi vojáky rozptýlili čtyři muži, kteří uklidňovali vyděšené, ošetřovali zraněné a vedli dezorientované do bezpečí. 
Byli to čtyři armádní kaplani: poručík George Fox, metodista, poručík Alexander Goode, rabín, poručík John Washington, římskokatolický kněz, a poručík Clark Poling, holandský reformovaný duchovní.

Kaplani pomáhali rozdávat záchranné vesty ze skladovacích skříněk, a když všichni odešli, čtyři kaplani si sundali ty své a dali je čtyřem vyděšeným mladým mužům. Jeden z přeživších později vzpomínal: "Byla to ta nejkrásnější věc, jakou jsem kdy viděl a doufám, že ještě uvidím na této straně nebe." 
Když loď klesala ke dnu, mohli přeživší na blízkých vorech vidět čtyři kaplany, jak se sepjatýma rukama opírají o šikmou palubu. Bylo také slyšet jejich hlasy, jak pronášejí modlitby a zpívají hymny. Z 902 mužů na palubě Dorchesteru jich přežilo pouze 230.

Ačkoli byly později posmrtně uděleny Záslužný kříž a Purpurové srdce, Kongres chtěl udělit Medaili cti, ale bránily tomu přísné požadavky, které vyžadovaly hrdinství vykonané pod palbou. Proto byla Kongresem schválena posmrtná zvláštní medaile za hrdinství, Medaile čtyř kaplanů, kterou prezident udělil 18. ledna 1961. 
Nikdy předtím nebyla udělena a už nikdy nebude udělena.

Každý rok, vždy 3. února, jsou americké státní vlajky spuštěny na půl žerdi a v amerických kostelech a synagogách probíhají modlitby za duše mrtvých kaplanů. 14. února 2002 pak došlo k společnému setkání dvou německých námořníků, kteří sloužili na U-223 a tří amerických vojáků, kteří přežili potopení Dorchesteru, kdy se všichni muži symbolicky usmířili.