Modlitba Růžence 7.12.2022

8. 12. 2022

7. prosince 2022 ve 20 hodin, v den 81. výročí útoku na Pearl Harbor se uskutečnila společná modlitba růžence za všechny oběti 2. světové války.

Zvláště pak za potomky Čechoslováků, kteří se účastnili bitvy na Pearl Harbor a jejichž osobní věci máme v našem muzeu.
Dále za vojenské kaplany, (kteří ve 2. světové válce zahynuli poprvé právě zde a v tento den).

Otec Kapaun byl útokem na Pearl Harbor zdrcen a 8. prosince, na slavnost Neposkvrněného početí Panny Marie, kdy USA vyhlásily válku Japonsku, prohlásil, že je to smutný způsob, jak oslavit svátek našeho národa. Byl to však také pravděpodobně počátek jeho touhy sloužit v armádě, i když se to naplnilo až za další tři roky.

A modlili jsme se také speciálně za blahořečení otce Emila Josefa Kapauna, jehož ostatky byly identifikovány v březnu roku 2021 na místním vojenském hřbitově Pearl Harbor.

Modlitba se konala ve dvou jazycích - v angličtině a v češtině-původním jazyce otce Emila Josefa Kapauna a jeho rodiny.

V České republice jsme se modlili u repliky kříže, jehož originál nechal zhotovit Gerald Fink, stíhací pilot židovského původu, který byl transportován do zajateckého tábora až po smrti otce Emila a nikdy se s ním nepotkal. Přesto tvář Krista nese Kapaunovu podobu. Součástí modlitby je také nová ikona otce Emila Josefa Kapauna a socha Panny Marie svatohostýnské.

V USA se modlitba konala v blízkosti hrobu otce Emila Josefa a modlitbu vedl Scott Carter, koordinátor procesu blahořečení otce Emila Josefa Kapauna.

A společně s papežem Františkem a našimi biskupy jsme obětovaly modlitby za mír na Ukrajině, zvláště pak za dva kněze, redemptoristy Ivana Levického a Bohdana Geletu, faráře a vikáře kostela Narození Panny Marie v Mariupolu, které zatkla ruská okupační správa v nedalekém Berďansku.