Výstava: Bojiště ve Vietnamu se stalo mým osudem

17. 5. 2024

Vojenské muzeum Loučka-Pearl Harbor realizuje výstavu Bojiště ve Vietnamu se stalo mým osudem: Zapomenutý příběh Čechoslováka Štefana Mazáka, blízkého přítele bratří Mašínů v atriu Envelopa Office Center (tř. Kosmonautů 1221/2a, Olomouc).

K vidění do 30. května 2024
Možnost shlédnutí výstavy 9.00–17.00

Výstava představuje zapomenutý příběh odvahy a hrdinství jednoho z československých občanů, který před životem v komunistickém Československu zvolil život ve svobodné zemi, v USA. Štefan Mazák prošel tvrdým vojenským výcvikem, který spolu se svým morálním postojem uplatnil nejen během tajné operace v Kongu, kdy při evakuaci zraněných misionářů z odlehlé vesnice zachránil celou svou jednotku.

Po vypuknutí konfliktu ve Vietnamu bojoval jako příslušník amerických speciálních sil po boku jihovietnamských jednotek proti vojákům komunistického severního Vietnamu. Svým příkladem, statečností a pevnými zásadami pomáhal ostatním vojákům přežít.

Příběh vynikajícího vojáka, který se stal po příchodu bratří Mašínů do USA a jejich vstupu ke speciálním jednotkám jejich blízkým přítelem, se uzavřel před 56 lety – dne 18. dubna 1968 v Bing Thuy v jižním Vietnamu. Zemřel v přestřelce s komunistickými partyzány.

Štefan Mazák byl za své hrdinství a službu v armádě USA několikrát vyznamenán. Tato vzácná vyznamenání budou vůbec poprvé v historii představena v jeho vlasti.

Záštitu nad výstavou převzal pan Martin Major, poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, předseda Meziparlamentní skupiny ČR-USA.

Hanácký Večerník 15. 5. 2024: Envelopa Office Centrum dává ožít příběhu zapomenutého hrdiny